Na czym polega praca na wysokości?
Terminem praca na wysokości określa się każdą pracę wykonywaną na powierzchni nieosłoniętej ścianami pełnymi lub ścianami z oknami do wysokości przynajmniej półtora metra. Podczas wykonywania prac na wysokości powyżej jednego metra od poziomu ziemi lub podłogi, przestrzeń, w której przebywa pracownik powinna być odpowiednio zabezpieczona. Jeśli nie ma możliwości postawienia ścian pełnych lub tych z oknami, wtedy pracodawca lub zleceniodawca zobowiązany jest zapewnić inny rodzaj ochrony pracownika.
Aby wykonać odpowiednie zabezpieczenia wykorzystuje się do tego wszelkiego rodzaju balustrady, płoty i siatki. Te natomiast, również, muszą spełniać odpowiednie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, by praca na wysokości nie wiązała się z zagrożeniem. Aby dana barierka uznana była za wystarczające zabezpieczenie osoby pracującej na wysokości powinna ona posiadać przynajmniej jeden metr i dziesięć centymetrów wysokości oraz powinna być bryłą zamkniętą, to znaczy, że przestrzeń od podłoża do szczytu balustrady powinna być wypełniona w taki sposób aby uniemożliwić wypadnięcie poza obszar prac. Podczas prac na drabinach, rusztowaniach i innych podobnych konstrukcjach, miejsce pracy musi być zabezpieczone w sposób uniemożliwiający pracownikowi jakkolwiek wychylenie się poza obszar przeznaczony do poruszania się podczas prowadzenia prac. W wielu takich przypadkach najpopularniejszym rozwiązaniem zabezpieczającym pracowników są siatki bezpieczeństwa.
Wielu pracodawców decyduje się również na szkolenia swoich pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy a co za tym idzie, coraz częściej pracownicy wysyłani są na wszelkiego rodzaju kursy poprawiające ich wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas pracy. Jednym z takich kursów jest kurs montażysty rusztowań. Pracownik po takim kursie odpowiedzialny jest za odpowiednią budowę i utrzymanie bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości wykorzystującej rusztowania.