Badanie USG narządów wewnętrznych
Zapewne każdy z nas choć raz w życiu miał wykonywane USG. Jeśli jednak znajdą się osoby, które nie miały takiego badania, mogą się cieszyć bardzo dobrym, dotychczasowym zdrowiem. USG, czyli badanie ultrasonograficzne, to bezbolesne badanie, które umożliwia lekarzowi obejrzenie struktur, znajdujących się wewnątrz organizmu ludzkiego.
Wykonuje się je najczęściej, w momencie podejrzenia zmian w narządach wewnętrznych. Badanie pomaga w w rozpoznaniu ewentualnych zmian nowotworowych, zanikowych czy też zwyrodnieniowych. Także u kobiet w ciąży, aby sprawdzić czy płód rozwija się prawidłowo, wykonuje się badanie USG.
Do badania nie trzeba się przygotowywać w sposób szczególny. Wyjątkiem jest badanie jamy brzusznej, gdzie pacjent może mieć zalecone przez lekarza, niejedzenie na kilka godzin przed badaniem, lub badanie narządów rodnych. W tym przypadku lekarz może zalecić wypicie większej ilości płynów, aby pęcherz pacjentki do badania był pełen. Badanie nie trwa dłużej niż 10 – 20 minut. Pacjent kładzie się na kozetce i odsłania część ciała, która będzie badana. Kolejno lekarz smaruje głowicę, którą zakończony jest aparat USG, specjalnym żelem i przesuwa nią po badanym miejscu.
Obraz danego narządu wyświetla się na ekranie ultrasonografu, który można w każdej chwili zatrzymać w celu dokładnej diagnozy. Najczęściej wykonywane badania to: ultrasonografia jamy brzusznej, ultrasonografia narządów szyi, ultrasonografia jąder, ultrasonografia ośrodkowego układu nerwowego, ultrasonografia stawów, ultrasonografia narządów klatki piersiowej, ultrasonografia serca, ultrasonografia sutka.