Jak zadbać o księgowość w firmie?
Otwierając własną firmę mamy mnóstwo rzeczy, które trzeba się zająć i zrobić. W skład tych czekających nas do zrobienia obowiązków wchodzi tak bardzo nielubiana przez większość ludzi potoczne nazywana papierologia. Osoba, która otwiera działalność musi zacząć skrupulatnie prowadzić księgowość.
W zależności jak wielką firmę otwieramy, ilu pracowników zatrudnimy, musimy zdecydować czy będziemy prowadzić ją samodzielnie czy poszukamy do tego zadania biuro księgowe. Jeśli zdecydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą, to teoretycznie możemy sami zająć się własną księgowością, ponieważ prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej z reguły wiąże się z niezbyt czasochłonnym rozliczaniem firmy. Tylko jest jedna sprawa, a mianowicie księgowość to obowiązek, z którym większość sobie nie radzi, dlatego nawet w przypadku jednoosobowej działalności biuro księgowe jest częstą praktyką.
W praktyce mali przedsiębiorcy, których obrót gotówką nie przekracza 1,2 miliona euro są zwolnieni z prowadzenia pełnej księgowości co za tym idzie ich rozliczenia mogą być prowadzone tylko przez księgę przychodów i rozchodów a jej uzupełnienie jest stosunkowo proste, ale i tak trzeba się nad nim napracować. Samodzielnie prowadzona księgowość jest zatem do ogarnięcia jeśli chodzi o małych przedsiębiorców, których firma nie ponosi wielkich kosztów oraz nie zatrudniają zbyt wielu pracowników, a ich rozliczenia podatkowe co miesiąc są identyczne. Tyle tylko, że w dzisiejszym natłoku obowiązków i szybkim tempie życia często jednak także małe firmy wybierają biuro księgowe i zlecają im swoją księgowość, aby oszczędzić czas i nie musieć myśleć o rozliczeniach.
Jeżeli zaś prowadzona firma jest już dużo większa oraz zatrudnia kilkunastu lub więcej pracowników, to wtedy tak naprawdę ma się dwa wyjścia – albo zatrudnienie własnej księgowej, a doświadczona księgowa będzie wiedziała co zrobić w danej sytuacji, żebyśmy nie utonęli pod stosem papierów, albo korzystanie z usług świadczonych przez biuro księgowe. Wybór zawsze należy do właściciela.